Luther
Ülke: İngiltere
Yapım Yılı: 2010
IMDb: 8.2
Tür: Dram
Kategori: Yabancı
Luther, neredeyse tamamı ana karakter etrafında ilerleyen bir polisiye dizidir. Tehlikeli bir dedektif olan John Luther, Londra Ağır Suçlar Birimi'nde görev yapmaktadır. Aklına ve bilgisine güvenen, gerektiğinde şiddet uygulamaktan kaçınmayan bir adamdır. Kuralları pekte önemsemeyen bu  dedektif, suçlu-suçsuz , zanlı ve mağdurlar ile yakından ilişki kurarken haliyle iyi ile kötü arasındaki dengede kalmakta da bazı zamanlar zorlanır.

 Dedektif olan John luther, çok başarılı bir işler yaparken, içinde ki şeytana yenilerek bir hata yapınca, görevinden 7 ay kadar uzaklaştırılır. uzaklaştırma süresi bitip de geri  döndüğünde ise artık hiçbir şey bıraktığıyla aynı değildir. Evli olan John’un bu evliliğinde aşılamayan bazı sorunlar meydana gelmiştir. İşine geri döndüğü gün, Luther’a bir nevi bakıcılık yapması için yanına genç bir dedektif verilir. Bu dedektif Justin Ripleydir. 

John ve Justin’in başladığı ilk görev ise annesi babası ve köpeği evde ölü bulunan Alice Morgan’ı göz altına almak ve ona sorular sormaktır.Sorgu sırasında John, Alice’den çok fazla etkilenir. Çünkü aslında onu bu suçları işlediğini bilir fakat Alice o kadar zekidir ki ardında iz bırakmamıştır. Luther onun zekâsından çok etkilenir ve  Alice Morgan ile arasında pekte normal olmayan bir ilişki başlar. Alice Morgan da dizinin tüm bölümlerinde Luther’ı izler, bazı zamanlarda  onu karısının yanında zor durumlara bazen ise Luther’in cinetleri çözmesinde yardımcı olur. Dizide başlayan bu ilişki ele alınırken aynı zamanda da dedektifimizin meslek arkadaşları ile birlikte çeşitli davaları çözmeye çalışırken yer yer onun iç dünyasına ve özel hayatına değiniliyor. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler dileriz.